Mit is jelent a termográfia? Egyszerûen lefordítva hõfénykép készítése.
Az infravörös sugárzáson alapuló hõmérsékletmérés egy „fekete testnek”-nek nevezett ideális modell 100 %-os kibocsátásához viszonyítja a mért értéket, tehát hõmérséklet különbségeket tudunk megjeleníteni.
Így készül az infrakamerás felvétel.
Természetesen a dolog azért nem ennyire egyszerû.
Rengeteg külsõ tényezõt kell figyelembe venni (zavaró sugárzás, visszaverõdés, átviteli közeg minõsége, stb.), hogy a hõfénykép készítése ne csak egy szép színes fotó, hanem egy kiértékelhetõ dokumentum legyen.
Képzett szakembereink nem csak a hõtérkép szakszerû elkészítését vállalják, hanem az értékelés dokumentációját is.
Milyen estekben jöhet szóba hõtérkép készítése?
Például egy épületdiagnosztika esetén. Ha szeretnénk megtudni, hol „szökik a meleg”, hol vannak szigetelési hibák, hõhidak miatti páralecsapódások, hol találhatók rejtett szerkezeti elemek.
Az épületek hõszigetelés vizsgálata egyszerûen megoldható, ha van egy megfelelõen elkészített, és szakszerû kiértékelt infrakamerás felvétel, aminek az elkészítéséhez legalább 20 fok különbségnek kell lennie a szerkezet két oldala között.
Az emelkedõ energiaárak mellett, egyáltalán nem mindegy, hogy az utcát fûtjük, vagy bent tartjuk a meleget, vagy egy hütõház esetében egy thermovizió által készített vizsgálat díja többszörösen megtérül a hibák kijavítása utáni energia-megtakarítással.
Ugyancsak feltárhatók a falban húzódó hibás vezetékek, hiszen egy melegedés vizsgálat egyértelmûen megmutatja a hiba pontos helyét, de alkalmas akár a falfûtés, akár a padlófûtés nyomvonalának a feltárására.
Komoly elektromos tüzeket elõzhetünk meg a villamos berendezések rendszeres, félévenkénti, évenkénti hõfényképezésével, mérésével.
A rezgésvizsgálatoknál gyorsabb és egyszerûbb, de azt nem helyettesítõ diagnosztikai lehetõség a gépek állapotvizsgálatára.
Mûanyag fröccsöntésnél és acél öntvények kihûlésnek folyamatos felvételére is képes a hõkameránk.